Érdeklődési irányok

 

Következő lépésként térképezzük fel, hogy kedvelt tevékenységeid milyen érdeklődési irányhoz kapcsolódnak!

Ehhez a következő módszert használd:
1. Az előzőleg kialakított listád elemeit próbáld - általad kigondolt szempontok szerint - csoportosítani. Nem baj, ha egy - egy elem több csoportba is bekerül.

2. A létrejött csoportokat nevezd el úgy, hogy az elnevezés valamilyen módon egy érdeklődési irányhoz kapcsolódjon. Például ha szívesen beszélgetsz másokkal, szívesen segítesz problémáik megoldásában akkor ez a csoport kaphatja a Társaságkedvelő vagy a Segítő elnevezést.

3. Vizsgáld meg, hogy milyen átfedések alakultak ki a csoportjaid között, azaz melyek azok a cselekvések, amelyek több csoportban is szerepelnek! Érdemes ezeket például csillaggal jelölni, netán egy külön csoportot létrehozni a számukra.

4. A kialakított csoportjaidat állítsd sorrendbe a következő szempontok szerint:
- melyik csoport cselekvései okoznak leginkább örömet, melyik csoport cselekvéseit végeznéd munkád során szívesen mindennapi tevékenységként. Ezeket jegyezd fel!
- melyik csoport az, amelynek cselekvéseit a választott szakmád / foglalkozásod és munkád során csak ritkán, alkalmanként végeznéd szívesen.
- melyik csoport az, amelynek cselekvéseit inkább csak hobbid, szabadidőtöltéseid   során végeznéd és el sem tudod képzelni, hogy  mindennapi munkafeladataid során ezeket a tevékenységeket végzed.      

A munkatevékenységek és az érdeklődés kapcsolatát vizsgáló szakemberek a következő csoportokat alakították ki:
1. Irányító
2. Szociális
3. Újító
4. Módszeres
5. Tárgyias

A munkád során is szívesen végzendő tevékenységcsoportok közül találsz-e olyat, amely ezen öt kategória valamelyikéhez közel áll?

 

Vissza - Önismeret általában »
Vissza - Kedvelt tevékenységek, eszközök »
Vissza - Fizikai, pszichikai megterhelés »
Tovább - Képességek »
Tovább - A kedvelt tevékenységek és a képességek »
Tovább - Munkastílus »
Tovább - Temperamentum »
Tovább - Kedvenc tantárgyak »
Tovább - Objektív jellemzők »